Фріланс-біржа Upwork: оподаткування та отримання гонорару

Останнім часом все більшої популярності у фрілансерів набирає зарубіжна біржа Upwork. Зростання цікавості до цієї платформи обумовлено одразу кількома факторами. Під час війни багато українських спеціалістів бажають перейти на онлайн і мати змогу працювати без прив’язки до місця.

Upwork – чудовий варіант для цього, адже містить замовлення як для початківців, так і для фрілансерів з досвідом. Водночас, біржа заблокувала доступ для користувачів з росії і Білорусі, отже конкурентний ринок для наших спеціалістів знизився.

Якщо ви не хочете проґавити таку можливість розвитку у фріланс-сфері, гайда реєструватись на платформі і допомагати економіці нашої держави шляхом заробітку сплати податків. До речі, щодо останнього ми в Маніфай все підкажемо. Як офіційно співпрацювати з біржою Upwork, як вивести кошти і сплатити податки? Розповідаємо.

Працюй на Upwork легально

Робота на біржі Upwork передбачає собою регулярне приймання замовлень від клієнтів і отримання коштів за виконання цих завдань. Тобто, така діяльність цілком підпадає під ознаки підприємництва, тож вимагає легального оформлення – реєстрації в якості підприємця відповідно до українського законодавства.

Важливо розуміти, що для оформлення відносин з кожним окремим клієнтом, з яким ви працюєте через Upwork, окремий зовнішньоекономічний договір укладати не треба. Це обумовлено тим, що  угода Користувача Upwork є публічним договором. Таким чином надаючи послуги через цю платформу ви приймаєте умови цього договору.

Однак виникає логічне запитання – яким чином українцям отримувати кошти за операції, які пов’язані з підприємницькою діяльністю і проводяться за окремим рахунком?

Відзначимо, що 03.01.2017 року вступив в силу ЗУ № 4496, яким передбачено введення спрощених вимог щодо документального оформлення надходжень на рахунок фізичної особи-підприємця. Для таких випадків, як отримання коштів з Upwork, передбачається здійснення валютного контролю банками за дорученням держави.

А рахунок для оплати на ім’я вашого клієнта-нерезидента, в якому міститься інформація про послуги та їх вартість (інвойс), вважатиметься зовнішньоекономічним договором навіть, якщо він підписаний лише з вашого боку.

Тобто підпис замовника не є необхідним на цьому документі, що є дуже зручною функцією для роботи з іноземними контрагентами. Такий документ вважається достатньою підставою для зарахування належної вам виручки від нерезидента через банк.

Також звертаємо увагу, що інвойси виступають первинними документами, адже містять відомості щодо наданих вами послуг. Податкове законодавство України містить вимогу щодо зберігання всіх первинних документів протягом 3 років (їх можуть переглянути під час перевірки).

Тож, радимо зберігати всі інвойси, тим паче це зручно робити в електронному форматі. Ви можете скористатись однією із спеціалізованих програм (для цього вам знадобиться ЕЦП).

Оподаткування

Нещодавно особливо гострим стало питання щодо сплати ПДВ у разі роботи на Upwork. Це обумовлено прийняттям ЗУ № 1525-IX від 03.06.2021 Про внесення змін до Податкового кодексу України  зобов’язує компанії-нерезиденти країни стати платниками ПДВ.

Зрозуміло, що Upwork виступає для України компанією-нерезидентом.  З огляду на це наприкінці 2021 року всі користувачі біржі були попереджені про стягнення ПДВ.

Щоб платформа могла реалізувати цю податкову вимогу України, користувачі  Upwork мають ввести у свій профіль інформацію про свій статус платника податків. З цим у більшості користувачів і виникають питання. Пояснюємо:

  • якщо ви ФОП-платник ЄП за ставкою 5%, ви не є платником ПДВ. Тож у своєму профілі на Upwork так і варто вказати. У вашому випадку платформа стягуватиме ПДВ на свої сервісні послуги;
  • якщо ви ФОП-платник ПДВ, Upwork не стягуватиме з вас додатково ПДВ за свої сервісні послуги.

Не спішіть змінювати свою систему оподаткування з огляду на це. Перехід з 5% на 3%+ПДВ тягне за собою складнощі з оформленням податкової звітності і оформлення інвойсів.

Також, зверніть увагу, що ПДВ стягуватиметься з вас лише за сервісні послуги платформи, а не накладатиметься на весь ваш заробіток. Тож зміна оподаткування в цьому випадку не має сенсу.

Формування і виведення заробітку

Платформа Upwork заробляє на комісії від вашого заробітку, яка встановлена у процентах, розмір яких залежить від об’єму вашого заробітку. Якщо ваш гонорар складає до $500, біржа бере 20%, за заробіток до $10,000 – 10%, і за суму, що перевищує цю межу, – 5%.

На практиці це виглядає наступним чином

Якщо ваш заробіток за «контрактом» визначено $100, Upwork “забере собі” 20$ (20%).
Ще $4 долари, тобто 20% від цієї суми, складає ПДВ.
Таким чином у кінцевому результаті ви заробите $76.

Для виведення цих коштів існує кілька варіантів

  • на валютний рахунок за допомогою Payoneer;
  • одразу на рахунок ФОП.

* Ми радимо не виводити заробіток на рахунок карти фізособи, адже в такому випадку  можливі додаткові ризики, якщо фінмоніторинг побачить таке надходження на карту (19,5% податків)

Ми раді допомогти будь-якою іншою порадою щодо легальної роботи на фріланс-біржі Upwork. А також команда Маніфай може надати повний бухгалтерський супровід вашому ФОП, звертайтесь.

Related Posts