Як легально працювати з криптовалютою в Україні в 2022 році?

Як легально працювати з криптовалютою в Україні в 2022 році?

Нещодавно було зроблено значний крок з боку держави в сторону розвитку криптосектору в Україні. Президентом було підписано Закон України “Про віртуальні активи” від 17.02.2022 р. № 2074-IX, який заклав засади легалізації обігу віртуальних активів. Одразу зауважимо, що поки цей закон не набрав чинності, адже існує необхідність внесення додаткових змін в Податковий та Цивільний кодекси. Лише після цього обіг криптовалюти буде остаточно легалізовано.

Основні зміни

Головною метою новоприйнятого закону є регулювання та держпідтримка криптовалютного сектору економіки в нашій державі. Відтепер криптобіржі та обмінники зможуть працювати легально, українці зможуть захистити активи від шахрайства та повноцінно запустити віртуальні активи в Україні.

Законом також вперше офіційно визначається поняття віртуальних активів. Вказується, що це сукупність даних в електронній формі, яка вважається об’єктом цивільних прав, а саме нематеріальним благом. Також законодавчо закріплюються регулятори ринку віртуальних активів, серед них Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку і Національний Банк України.

Хто може бути постачальником послуг в сфері крипти?

Відповідно до нового закону постачальниками послуг у сферу обігу віртуальних активів є   суб’єкти господарювання – юридичні особи, які провадять наступну діяльність:

 • зберігають або адмініструють віртуальні активи чи ключі віртуальних активів;
 • здійснюють обмін віртуальних активів;
 • займаються переказами віртуальних активів;
 • надають посередницькі послуги, пов’язані з віртуальними активами.

Зверніть увагу, що учасники таких правовідносин повинні мати зареєстроване місцезнаходження або постійне представництво на території України, а також постачальники відповідних послуг мають попередньо отримати дозвіл (надання дозволу на надання послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, здійснюється на платній основі).

Також законом закріплюється мінімальний розмір статутного капіталу для цих постачальників:

 • не менше 70 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – для резидентів України;
 • не менше 350 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – для нерезидентів України.

Права учасників ринку віртуальних активів

Закон України “Про віртуальні активи” також закріплює права тих, хто приймає участь в обороті віртуальних активів. Основні серед них наступні:

 1. Можливість самостійно обирати контрагента;
 2. Право отримувати від постачальників послуг необхідну, доступну та достовірну інформацію про них, правила його роботи і вичерпний перелік умов здійснення ним операцій, а також наявні можливості захисту своїх прав;
 3. Право на належну якість послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів;
 4. Можливість відкривати та використовувати для здійснення розрахунків за операціями з віртуальними активами рахунки в банках;
 5. Право на судовий захист своїх прав на віртуальні активи з боку держави;
 6. Право на захист своїх персональних даних відповідно до  Закону України “Про захист персональних даних”;
 7. Право самостійно визначати та встановлювати вартість віртуальних активів, за якими здійснюються операції з віртуальними активами.

Встановлені розмірі штрафів

Новоприйнятим законом, звичайно ж, встановлюються і фінансові санкції за порушення діяльності у сфері віртуальних активів. Радимо звернути особливу увагу на цей пункт, якщо ви здійснюєте діяльність в сфері обігу крипти:

 • за провадження діяльності без одержання дозволу на надання послуг – від 2000 до 7000 нмдг;
 • за надання неправдивої або недостовірної інформації у документах – від 500 до 1000 нмдг;
 • за невиконання розпоряджень про усунення порушень – від 1000 до 6000 нмдг.

Якщо ви бажаєте стати учасником ринку обігу віртуальних активів, легко й без порушень вести підприємницьку діяльність в цій сфері, команда Маніфай завжди готова надати кваліфіковану бухгалтерську та юридичну допомогу. IT-підприємництво – наш профіль, тож ми гарантуємо надійний супровід вашого бізнесу.

Related Posts