Юридичні проблеми у сфері ІТ: випадки з життя клієнтів

Часто спеціалісти ІТ-галузі стикаються з проблемами юридичного характеру. Це обумовлено одразу кількома факторами: відсутністю знань законодавства, нехтуванням юридичними формальностями, недобросовісністю контрагентів, небажанням скористатись юридичної консультацією у поєднанні з нехваткою часу самостійно розібратись у проблемі.

Перш ніж розповісти про найчастіші юридичні проблеми, які трапляються з айтішниками з власного досвіду, ми зауважуємо: краще до початку будь-якої діяльності проконсультуватися зі спеціалістом щодо ризиків, аніж потім виправляти вже існуючу проблему.

Помилки під час реєстрації ФОП

З моменту коли послуга реєстрації ФОП стала доступною онлайн у застосунку “Дія”, багато ІТ-спеціалістів реєструють ФОП самостійно. Круто, що держава настільки спростила і зробила доступною цю послугу.

Однак, це призводить до безлічі помилок і негативних юридичних наслідків в подальшому, з огляду на відсутність достатніх знань у майбутніх підприємців щодо особливостей цієї державної послуги. Звертаємо вашу увагу, які найчастіші юридичні проблеми виникають внаслідок неправильних дій при реєстрації ФОП, та як їх запобігти

Обрання неправильної системи оподаткування

Дуже часто ІТ-фахівці не розібравшись з особливостями систем оподаткування і різницею між групами спрощенців, обирають навмання одну з найпопулярніших – II групу єдиного податку.

Це дійсно зручно, адже на цій групі дозволено надання послуг населенню та платникам єдиного податку, встановлено оптимальний обсяг річного доходу – 5 421 000 грн, передбачено можливість найму до 10 працівників, якраз зручний штат для старту бізнесу.
І найголовніше – на цій групі дозволяється сплачувати доволі лояльні податки, про що ми детальніше вже розповідали.

Однак багато хто не звертає увагу – на цій групі не можна надавати послуги іноземним клієнтам, з яким айтішникам особливо часто доводиться співпрацювати, і порушення цієї норми може мати вкрай негативні наслідки.

Відсутність реєстрації платника ЄП

При реєстрації ФОП ви маєте протягом 10 днів з дня реєстрації подати заяву про реєстрацію вас як платника єдиного податку у разі обрання спрощеної системи оподаткування на 3-й групі. Через “Дію” така заява подається автоматично. Однак, через технічні збої не завжди вона доходить до податкової, внаслідок чого вас можуть не зареєструвати як “спрощенця”. Тож, обов’язково треба відслідкувати, чи потрапила ваша заява до органів ДПС, інакше – неправильна сплата податків, що в результаті призведе до штрафів.

Проблеми договірних відносин

Відсутність укладеного договору

Нехтування юридиними формальностями часто призводить до проблем, особливо, якщо ваш контрагент виявився недобросовісним.

Для наглядності приведемо приклад, коли  замовник нашого клієнта відмовився оплачувати виконану ним роботу. Клієнт звернувся до нас за юридичним захистом, однак виявилось, що на початку відносин із своїм замовником ними не було укладено письмової угоди.

Звертаємо увагу – без договору дуже важко захистити свої права, тож не нехтуйте цим.

Підписання договору, не ознайомившись з його умовам

Іншою проблемою є те, що іноді айтішники підписують угоду, не розібравшись у ній. Якщо ви не володієте базовими юридичними навичками, обов’язково проконсультуйтесь з юристом перед підписанням будь-якого договору із замовниками.

Адже угода про співпрацю може містити в собі купу “підводних каменів”. Наприклад, вам може бути заборонено співпрацювати з іншими замовниками, окрім контрагенту підписаної угоди. Або ж угодою може бути надано право Замовнику розірвати з вами договір без попередження і пояснення причини, внаслідок чого ви залишитесь без замовлення і оплати вже виконаної праці.

Ще одним важливим моментом, який треба дослідити під час підписання договору – формулювання послуг, які вами надаватимуться, і їх співвідношення з вашими КВЕД. Адже, якщо послуги не відповідають зареєстрованим на ваш ФОП КВЕД, це є однією з причин  позбавлення права перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Нехтування закриттям ФОП

Сьогодні проблема закриття ФОП вкрай актуальна. Деякі підприємці, що виїхали за кордон, не бажають вертатися і не планують вести підприємницьку діяльність в Україні в подальшому. Водночас такі підприємці лінуються займатись процедурою закриття ФОП.

Це часта помилка, що призводить до проблем. Адже навіть якщо ви не ведете діяльність і не отримуєте дохід, податкова звітність має бути подана, а деякі податки мають все одно сплачуватись. Якщо ви не робите цього протягом довгого періоду часу – на вас може бути заведене виконавче провадження, що є набагато більшою проблемою, аніж процедура закриття ФОП.

Як показує наша практика, юридичний супровід або хоча б попередня консультація бухгалтера здатні запобігти більшості проблем, з якими ви можете стикнутись на своєму підприємницькому шляху. Тож не нехтуйте допомогою спеціалістів, щоб заощадити час на подальші юридичні розбирання і кошти на сплату штрафів.

Related Posts