Ліцензії на операції з криптовалютою

Весь український  IT-сектор сколихнувся нещодавно прийнятим законом “Про віртуальні активи” (17 лютого 2022 р.). Адже відтепер діяльність з обігу криптовалюти на території України стала легальною. Точніше, цей закон передбачає врегулювання правовідносин в сфері обігу віртуальних активів в Україні.

Проте повноцінно діяти він зможе лише після внесення відповідних змін до Податкового та Цивільного кодексів України.

Загальні риси ЗУ  “Про віртуальні активи” і основні зміни у зв’язку з його прийняттям для ринку обігу криптовалюти ми вже описували у минулій статті. Сьогодні поговоримо про оформлення ліцензій на криптовалюту. Чи передбачив це новий закон, яка вартість та процедура отримання?

Отримання дозволу на діяльність з криптовалютою

Дійсно, новим законом передбачено цілий ряд дозволів, які необхідно отримати постачальникам тих чи інших послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, для провадження легальної діяльності. Статтею 19 ЗУ “Про віртуальні активи” зазначається, що надання таких дозволів здійснюється на платній основі, і встановлюється конкретний розмір плати за кожну ліцензію для резидентів і нерезидентів відповідно:

  • дозвіл на зберігання або адміністрування віртуальних активів чи ключів віртуальних активів – 8 000 / 40 000 НМДГ;
  • дозвіл на обмін віртуальних активів – 5 000 / 25 000 НМДГ;
  • дозвіл на переказ віртуальних активів – 5 000 / 25 000 НМДГ;
  • дозвіл на надання посередницьких послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, – 4 000 / 20 000 НМДГ.

Зазначимо, що НМДГ (неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) відповідно до податкового законодавства України становить 17 грн.

Отже, мінімальна вартість ліцензії на операції з криптовалютою для резидентів України становить 68 000 грн, максимальна – 136 000 грн. Для нерезидентів – 340 000 грн та 680 000 грн відповідно.

Процедура оформлення ліцензій на криптовалюту

Як і де отримати таку ліцензію, і чи можна зробити це прямо зараз?

Як ми вже зазначали, легальний ринок віртуальних активів почне працювати повноцінно лише після прийняття Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами. Нині ЗУ “Про віртуальні активи” передбачено лише, що дозвіл на надання послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, видається Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у встановленому нею ж порядку. Ніяких інших процедурних особливостей цим законом не встановлено (ані термінів, ані форми таких дозволів).

Відповідно, наразі зазначені ліцензії отримати неможливо, адже законодавцем ще не прописано механізм їх видачі. Ми радимо дочекатися відповідних змін та Податкового та Цивільного кодексів, або можна спробувати звернутися за індивідуальною податковою консультацією до ДПС України.

Якщо у вас залишилися питання щодо актуального стану видачі ліцензії на торгівлю криптовалютою в Україні або інших особливостей обігу віртуальних активів, спеціалісти Маніфай нададуть кваліфіковану допомогу.

Related Posts