Мобілізація ІТ-спеціалістів в Україні

Мобілізація ІТ-спеціалістів в Україні

З моменту військової агресії РФ та впровадження воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 р. на території нашої держави було також оголошено загальну мобілізацію. Що таке мобілізація, яких категорій громадян це стосується та що робити з бізнесом, якщо вас призвали до армії? Команда юристів Маніфай детально вивчила це питання, звернувши особливу увагу на питання мобілізації значної кількості наших клієнтів – працівників IT-сфери.

Що таке мобілізація?

Засади та процедура мобілізації регулюються в нашій країні Законом “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Відповідно до цього нормативного акту, простими словами, мобілізація – це залучення осіб до лав Збройних Сил України з метою збільшення кількості військовослужбовців для захисту своєї країни від збройної агресії.

Слід знати, що закон розділяє часткову та загальну мобілізацію, а також відкриту та приховану. Наразі в нас оголошена загальна відкрита мобілізація (часткова проводиться лише на певній території держави, прихована оголошується по закритих каналах оповіщення в порядку, який визначається окремо Президентом України). Вона відбувається на підставі Указу Президента України №69/2022 “Про загальну мобілізацію” від 24.02.2022 р.

Чи мобілізують вас?

Не новина, що є певні категорії осіб, визначені законодавством України, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Загалом мобілізація, оголошена в Україні 24 лютого 2022 р., відбувається у кілька етапів, так званих “хвиль”.

Перш за все  бойові військові частини комплектуються за рахунок резервістів, колишніх учасників АТО і ООС, з подальшим поступовим нарощування чисельності підрозділів за рахунок вже відслуживших військовослужбовців та військовозобов’язаних.

Якщо говорити конкретно про категорію ІТ-спеціалістів, на сьогоднішній день вони підлягають стандартній процедурі мобілізації, встановленій законодавством України. Проте є певні ініціативи Мінцифри, щодо скасування мобілізації для айтішників. Про це читайте далі.

Скасування мобілізації для IT-фахівців: що відомо на сьогодні

Нещодавно Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров підписав лист, який закликає не мобілізувати до лав ЗСУ ІТ-фахівців. Це обумовлено тим, що ІТ спеціалісти приносять неабиякий дохід країні та сплачують значні податки, ця галузь є однією з найбільш платоспроможних наразі в Україні. Так за минулий рік IT-галузь сплатила близько 23,5 млрд гривень податків і зборів, а також принесла Україні 4% ВВП. До того ж, міністр аргументує своє звернення тим, що айтішники зараз залучені в кіберопорі окупантам. Михайло Федоров вказує, що українські ІТ компанії та їх фахівців сміливо можна назвати кібервійськами України. Вони активно діють наступним чином:

  • поширюють серед громадян держави-окупанта антивоєнні та антипропаганистські матеріали через усі доступні Інтернет-платформи;
  • здійсненнюють розсилки електронних листів громадянам держави-окупанта з висвітленням реальних подій в Україні (50 млн відправлених листів);
  • налагоджують масові розсилки через месенджер Viber та роботу з російськими соцмережами «ВК» та «Однокласники»;
  • організовують інформаційні кампаній, що містять заклики до масових протестів на території держави-окупанта, спонукають до підриву путінського режиму зсередини;
  • проводять інші види робіт щодо протидії дезінформації населення держави-окупанта.

Верифікацію приналежність особи до категорії ІТ-фахівця міністр пропонує здійснювати за допомогою перевірки наявності укладеного між такою особою та ІТ-компанією трудового договору або гіг-контракту.

Проте слід мати на увазі, що цей лист Міністра Михайла Федорова має рекомендаційний, ініціативний характер, він не є нормативно-правовим актом України і не передбачає внесення змін до відповідних правових актів України. Тож наразі всі правила мобілізації поширюються на працівників ІТ-галузі в повній мірі.

Що робити з бізнесом, якщо вас мобілізували?

Якщо ви є в резерві військовослужбовців і вас вже призвали до служби, не поспішайте закривати свій ФОП, тим більше, якщо плануєте повернутися до роботи в майбутньому. Адже, відповідно до Податкового кодексу мобілізованих ФОП звільнено від нарахування і сплати ПДФО та єдиного податку, а також від подання звітності. Проте зверніть увагу, що для цього потрібно написати заяву та надати копію військового квитка (або іншого документа про призов) до податкової інспекції за місцем обліку особи  протягом 10 днів після демобілізації.

Якщо вам необхідна допомога з поданням подібної заяви чи вирішенням будь-якої іншої проблеми податків, бухгалтерії тощо, команда Маніфай до ваших послуг. Ми працюємо в звичному режимі заради підтримки економіки нашої держави.

Related Posts