Нюанси роботи в Etsy

Багато наших клієнтів звертаються з запитом щодо легалізації своєї діяльності при роботі з маркетплейсами, такими як Etsy чи Amazon. З огляду на те, що операції з купівлі та продажу товарів через подібні інтернет-платформи лише набирають обертів, ми проаналізували юридичні особливості такої діяльності. Ділимося з вами деталями на прикладі Etsy.

Особливості форми реєстрації бізнесу

Щоб легалізувати отримання коштів від реалізації товарів через платформи маркетплейсів, вам достатньо буде зареєструватися як ФОП II групи. Детальніше про умови перебування та вимоги до бажаючих стати платником ЄП на цій групі ми вже розповідали. Загалом, в такому випадку існують лише обмеження, що залежать від виду товару, який ви плануєте реалізовувати.

Головне – ФОП на II групі можуть вільно займатися експортом товару та отримувати оплату в іноземній валюті за їх реалізацію!

В такому випадку ви матимете наступні варіанти отримання коштів:

  • на поточний рахунок ФОП за допомогою SWIFT переказу. При цьому в інвойсі для покупця треба вказати реквізити валютного рахунку, а також важливо, щоб в призначені платник вказував номер інвойсу, згідно з яким  проводиться оплата за товар
  • через платіжні системи, наприклад через Payoneer. Отримавши кошти на Payoneer, ФОП може перевести надходження на поточний рахунок, але одним із негативних моментів є відсутність можливості зміни призначення платежу (переказ коштів між власними рахунками). В призначенні необхідно вказати, що оплата здійснюється згідно контракту або інвойсу. З огляду на відсутність можливості зміни призначення, радимо готувати для кожного переказу із Payoneer інвойс під кожну окрему суму.

Щодо первинних документів, для податкової і валютного контролю банку буде достатньо інвойсів, якщо ви обрали форму ведення бізнесу ФОП на спрощеній системі

Актуальні зміни законодавства

01.01.2022 вступив в дію так званий Закон про «податок на Google». Новоприйнятий закон передбачає, що компанії-нерезиденти України, які надають електронні послуги українцям, повинні оплачувати 20% ПДВ. Варто розуміти, що саме компанії зобов’язуються нараховувати та сплачувати до бюджету нашої країни ПДВ за послуги, які надають користувачам, а не користувачі маркетплейсом.

Як це впливає на користувачів Etsy?

  • Якщо ви покупець, тепер сума на звичні товари змінилася, адже Etsy автоматично додає податок в залежності від країни з якої відбувається вхід на платформу. І для покупців з України, відповідно, сума збільшилася на 20% – це звична ставка ПДВ на товари, які ми купуємо щодня в магазинах.
  • Якщо ви продавець – при продажі товару нічого не змінилося. Зміна відбулася зі сторони послуг, які платформа надає вам. Як відомо, в кінці кожного місяця продавець отримує рахунок за послуги, які йому надала платформа. Відтепер до цього рахунку Etsy зверху додає 20% ПДВ.

При цьому, якщо ви ФОП – неплатник ПДВ, ви не уникнете оплати цього рахунку за ПДВ. Такі підприємці щомісяця будуть отримувати рахунок на оплату за користування платформою, який збільшився на 20% ПДВ.

Водночас, якщо ви зареєстровані платником ПДВ (ФОП III групи або юридична особа), для уникнення подвійного оподаткування вам ці 20% ПДВ не доведеться додатково оплачувати, тож ПДВ не додаватиметься до суми рахунку за користування платформою. Щоб платформа ідентифікувала вас як платника ПДВ, вам варто вказати свій ідентифікаційний номер платника податків або реєстраційний номер платника ПДВ в картці користувача.

Багато хто невірно вважає, що тепер потрібно додавати націнку на товар у розмірі 20%, а дехто взагалі думає, що йому потрібно реєструватися платником ПДВ.

Як бачимо, стосовно націнки на товар так вважати помилково, адже збільшується саме вартість за користування платформою, і це не вся сума вашого товару.

Стосовно обов’язкової реєстрації платником ПДВ для ФОП, потрібно вирішувати кожному самостійно в залежності від того, чи це вам фінансово вигідно. Зазвичай підприємці обирають бути платниками ПДВ, якщо вони мають багато постачальників, які також є платникам цього податку і відповідно мають багато податкового кредиту. Також потрібно розуміти, що зареєструвавшись платником ПДВ, бухгалтерський облік вашого бізнесу краще передати професіоналам.

Ми радимо не реєструватися платником ПДВ лише для роботи через маркетплейси. Зазвичай ФОП на спрощеній системі, які не ведуть облік товарних запасів, не мають крупних постачальників платників ПДВ, ведуть спрощений облік доходу та спрощену бухгалтерію. Таким підприємцям доцільніше просто оплачувати незначну суму доплати за послуги від Etsy.

Залишились питання щодо користування маркетплейсами? Або бажаєте повністю передати ведення вашої бухгалтерії спеціалістам? Команда Маніфай проконсультує вас в індивідуальному порядку, щоб обрати оптимальне рішення для вашого ФОП.

Related Posts