Особливості роботи ФОП із Wise

В умовах сьогодення все частіше українські ФОП, особливо учасники IT-ринку, починають співпрацю з іноземними контрагентами. Однак така діяльність має низку особливостей, зокрема в частині розрахунків, адже це є зовнішньоекономічною діяльністю.

Сьогодні ми розкажемо, як отримувати грошові перекази через WISE – онлайн-систему міжнародних грошових переказів. Стаття буде корисна як новачкам, хто ніколи не чув про WISE, так і тим підприємцям, хто вже користується цією системою, адже ми розповімо про всі податкові ризики розрахунків за цією системою.

Що таке WISE?

WISE (TransferWise) – це інноваційна британська компанія, оператор міжнародних грошових переказів із політикою прозорості комісії. Сучасний підхід до процесу перерахування коштів, від авторизації, до виплати переказу, збільшує споживчу лояльність до компанії, дозволяючи їй ефективно розвиватися, нарощуючи кількість задоволених користувачів та розширюючи географію переказів.

Скористатися посередницькими послугами WISE можуть фізичні та юридичні особи. Однак важливо те, що, відправляючи кошти, дії повинні здійснюватися з індивідуального розрахункового рахунку. Також ім’я, на яке відкритий рахунок у банку, має співпадати з ім’ям, зазначеним в обліковому записі TransferWase. Аналогічна ситуація з бізнес-платежами, вони мають відбуватися лише з рахунку компанії.

Як скористатись WISE в Україні, не порушивши закон?

Багато українських ФОП переходять на отримання доходу через Wise не усвідомлюючи всіх ризиків з податкової сторони та законодавства. Адже, як вже зазначалось, надання послуг іноземній компанії-нерезиденту ФОПом (резидентом України) варто розцінювати як здійснення зовнішньоекономічної діяльності.

Проаналізуємо відповідне законодавство. Згідно з п. 16 «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», затвердженого Постановою Правління НБУ № 5 від 02.01.2019, «розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках». При цьому фізичні особи-підприємці платники єдиного податку, в тому числі третьої групи, можуть здійснювати зовнішньоекономічну діяльність за умови дотримання вимог розділу ХІV Кодексу щодо перебування на спрощеній системі оподаткування та норм НБУ.

В свою чергу, чинним законодавством України не заборонено фізичним особам відкривати рахунки у фінансових установах інших країн. Водночас кошти за операціями суб’єктів господарювання – резидентів, підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України. Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п.292.5 ст. 292.Кодексу).

Однак слід розуміти, що WISE (TransferWise) не є банківською установою, це всього лише онлайн-система міжнародних грошових переказів. Таким чином, отримання коштів від нерезидента на рахунок ФОП в WISE (в тому числі й бізнес акаунт) може бути розцінене як порушення умов діючого законодавства (зокрема порушення правил, визначених НБУ), оскільки  WISE не підпадає під визначення «банку», що передбачене в ЗУ «Про банки та банківську діяльність».

Отже при перевірці податковою такі кошти можуть бути розцінені як дохід фізичної особи – відповідно виникне необхідність сплатити ПДФО – 18% та військовий збір 1,5% та задекларувати дохід у Податковій декларації про майновий стан та доходи (відповідна декларація подається раз на рік).

Щоб мінімізувати ризики, ми рекомендуємо отримані кошти із Wise перераховувати на ФОП-рахунок в українському банку із подальшим обміном валюти на гривню, та сплачувати з доходу відповідний податок і включати дохід в податкову декларацію. Такий підхід є максимально правильним з точки зору валютного законодавства та можливого контролю з боку податкової. В цьому випадку платіжна системи буде виступати лише посередником в оплаті між компанією з-за кордону та українським рахунком ФОП.

Якщо ви маєте сумніви щодо правильності здійснення вами розрахункових операцій через WISE, ми в Маніфай може проконсультувати вас в індивідуальному порядку, або повністю вести обслуговування вашого ФОП, за потреби. Звертайтесь за потрібною послугою до наших фахівців.

Related Posts